Czy można wyzdrowieć ze schizofrenii?

20 marca byliśmy na konferencji naukowej w Wieliczce z udziałem amerykańskiego naukowca i psychiatry dr Daniela Fishera. Przekonywał on, że jest możliwe wyzdrowienie z choroby psychicznej. Konieczne jest jednak, by mieć otwarte serce i nim porozumiewać się z drugą, bliską osobą. Propagował tym samym tzw. dialog serca. Ważne jest dzielenie się przeżyciami i emocjami, szczególnie w trudnych sytuacjach. Wtedy nasze problemy stają się lżejsze, zyskujemy dystans, by spojrzeć na nie z boku i realne staje się ich rozwiązanie.
Dr Fisher miał 4 epizody choroby, przy czym w trakcie czwartego udało mu się po raz pierwszy uniknąć hospitalizacji. Stało się to dzięki zaufanemu przyjacielowi, który wówczas, w tym kryzysowym momencie dał mu wewnętrzne wyciszenie i uspokojenie, a tym samym zwrócił jego uwagę na fakt, że poprawa samopoczucia może dokonać się bez szpitala. Dało mu to siłę do walki z chorobą i nadzieję na powrót do zdrowia. To było przełomowe w jego leczeniu. Postanowił pokonać chorobę. I najwyraźniej mu się to udało!
 Mówił, że przyczyną zachorowania na chorobę psychiczną może być jakaś trauma z dzieciństwa lub młodości albo jakieś bolesne doświadczenie. Przy braku odpowiedniego wsparcia powodują one zamykanie się w sobie, izolację od otoczenia, poczucie osamotnienia i niezrozumienia, wzmagają lęk i inne negatywne uczucia. Szansą na zdrowie jest przepracowanie tych tematów w terapii. Bardzo ważne jest jednocześnie słuchanie własnego serca, podążanie za jego głosem. Podkreślił, że nie ma cudownej tabletki na tę chorobę, problemy wymagają rozwiązania, a nie tłumienia ich w sobie. Tłumione emocje powodują kolejne kryzysy.
Wg dr Fishera przykładem dobrego systemu leczenia schizofrenii jest przykład fiński, w którym już ponad dwadzieścia lat temu odeszło się od typowej hospitalizacji chorych, a przeszło się do opieki środowiskowej. Najważniejsza w tym modelu jest tzw. wczesna interwencja, czyli jak najszybsza pomoc w kryzysie ze strony osób najbliższych pacjentowi np. z rodziny, miejsca pracy, lekarza rodzinnego, przyjaciół, itd.
Dr Fisher przekonywał, że nieprawdą jest, że do wyzdrowienia konieczne jest zażywanie jak największej ilości leków. Takie są metody tradycyjnej psychiatrii finansowanej przez wielkie koncerny farmaceutyczne. On sam od lat nie przyjmuje leków, przy czym wyraźnie podkreślił, że takie rozwiązanie jest możliwe tylko dzięki ścisłej współpracy z lekarzem.
Dr Fischer to bardzo przyciągający człowiek. Pełen ciepła, humoru, otwartości na drugiego człowieka.

5 kroków do zdrowienia wg dr Daniela Fishera:
v   uczyć się relacji, słuchać oczami, uszami, sercem,
v   dzielić się emocjami,
v   nie oceniać,
v   razem odkrywać siłę,
v   tworzyć życie w danej chwili

Spotkanie z dr Fisherem było bardzo wzmacniające, jeśli chodzi o perspektywę zdrowienia z choroby psychicznej. Dialog serca, podążanie za jego głosem, bliskie relacje z ludźmi to podstawowe, jego zdaniem, sposoby dojścia do zdrowia. To budzi nadzieję.......

Uczestnicy konferencji