środa, 7 czerwca 2017

Wielcy odkrywcy: Ryszard Wiktor Schramm

Ryszard Wiktor Schramm urodził się 8 czerwca 1920 roku w Poznaniu. Był polskim biologiem i taternikiem. Zmarł 8 grudnia 2007 roku.  Siedmiokrotnie zdobywał szczyt Spitsbergen, po raz ostatni w 1992 roku. W 1947 roku ukończył studia chemiczne, w 1951 biologiczne. W wieku 37 lat po raz pierwszy pojechał w Alpy, by zdobywać masyw Mont Blanc. Była to tragiczna wyprawa, w której zginęli jego przyjaciele Stanisław Groński zwany Mojżeszem i Wawrzyniec Żuławski zwany Wawa, a Stanisław Biel został ciężko ranny. Po powrocie z Alp zajął się pracą naukową.
W 1960 roku podczas wyprawy na Gerlach dostał kamieniem w głowę, co spowodowało, że do śmierci miał dziurę w głowie. W górach spędził dużo swojego życia. Był na 46 szczytach świata, w tym na 27 szczytach dziewiczych, na których nie stanęła jeszcze ludzka stopa. W 1973 roku podczas wyprawy górskiej towarzyszył mu syn Tomasz. Był to rok kopernikowski. W tym roku zdobyli szczyt Kopernikusfjellet. W 1974 roku wyruszył do Afryki, gdzie zdobywał jako pierwszy szczyty w Kongo i Ugandzie. Kierował również wyprawami w Afganistanie. Jego pasją było zdobywanie szczytów w różnych częściach świata. Ostatnią wyprawę polarną z synem Tomaszem odbył w roku 1994 na wyspę Niedźwiedzią. W tym samym roku przeszedł na emeryturę. Łącznie Szramm był na 12 wyprawach, nie licząc Alp i Kaukazu, z czego 7 odbyło się pod jego kierownictwem.
Jako jeden z pierwszych Polaków został członkiem międzynarodowego elitarnego „The Explorers Club”. Na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu w 2000 roku wydano jego autobiografię. W 2001 roku otrzymał nagrodę literacką imienia Władysława Krygowskiego dla osób szczególnie zasłużonych dla kultury górskiej. Za całokształt osiągnięć w dziedzinie podróżniczej, żeglarskiej, górskiej i alpinizmu oraz za wyczyn roku otrzymał nagrodę Super Kolos, również w roku 2001.     
Ryszard Wiktor Schramm jest bardzo ciekawą postacią i warto poznać jego życiorys. Zapraszamy do lektury książki Marii i Przemysława Pilichów pt. „Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat”.

Rodzina Pani Anny