wtorek, 16 sierpnia 2011

Smaki, gdy na polach maki…

   Latem kuchnia smakuje znakomicie! Spróbujemy was przekonać do tego, aby zmienić dotychczasowy, nudny jadłospis i przyrządzić coś naprawdę rewelacyjnego. Zapraszamy wszystkich do mamy nadzieję interesującej lektury. 
   W sierpniowy, upalny dzień polecamy śniadanie w formie stołu szwedzkiego, na którym pojawią się kanapki z koktajlowymi pomidorkami, czerwoną, dorodną rzodkiewką, posypane soczystym, aromatycznym szczypiorkiem. Warto skosztować orzeźwiającego nie tylko ciało, ale i umysł, pyszny koktajl owocowy. Przyrządzenie takiego napoju zajmuje tylko chwilkę. Wystarczą dojrzałe truskawki, trochę kwaśnego, schłodzonego mleka i odrobinę cukru, a efekt będzie murowany. Dla miłośników jajecznicy proponujemy tę z dodatkiem szczypiorku lub świeżej cebulki. Po takim śniadaniu z pewnością nabierzemy chęci do aktywnego wypoczynku. 
   Teraz przejdźmy do obiadu, który latem powinien smakować inaczej. Zapraszamy zatem na targ, gdzie kupimy: botwinkę, koperek, kapustę, fasolkę szparagową, kwaśne mleko, ziemniaki. Takie bogate zakupy powinny wystarczyć na kilka obiadów. Możemy z nich ugotować knedle ze śliwkami, pierogi z truskawkami lub jagodami, młodą zasmażaną kapustę i ukochaną przez wszystkich botwinkę. Palce lizać! Podwieczorek trudno sobie wyobrazić bez zupy owocowej. W sam raz na miły koniec dnia:)
   Nie sposób wymienić wszystkich potraw inspirowanych latem. Wierzymy, że chociaż trochę zachęciliśmy Was drodzy czytelnicy do delektowania się smakami lata.
Smacznego!!!