Na językach

Przeczytałem ciekawy tekst na temat języków. Dowiedziałem się z niego, że obecnie na świecie istnieje ponad 5 000 języków mówionych, z których każdy posiada własne słowa, dźwięki i gramatykę. Najczęściej używanym językiem jest oczywiście angielski.
Naukowcy twierdzą, że pierwszymi słowami były miłosne pochrząkiwania między zakochanymi ludźmi. Nie wiadomo dokładnie, kiedy ludzie zaczęli mówić. Przypuszcza się, że około 70 000 lat temu człowiek neandertalski był w stanie wydawać kilka rozpoznawalnych dźwięków. Badacze twierdzą, że ludzie nauczyli się mówić 50 - 30 000 lat temu.
Językoznawcy w XVIII wieku stwierdzili, że język francuski, hiszpański, włoski i inne języki z obszaru dawnego Imperium Rzymskiego wywodzą się z łaciny, czyli języka Rzymian. Istniały uderzające podobieństwa pomiędzy tymi
i wieloma innymi językami w Europie i Azji. Wszystkie języki indoeuropejskie wywodzą się z jednego języka, który nazwano praindoeuropejskim. Używany on był przez półkoczowniczy lud zwany Kurganami, którzy żył w południowej Rosji 60 000 lat temu.
Większość języków jest „dziećmi” łaciny. Dzielą się na rodzaje. Języki indoeuropejskie obejmują prawie wszystkie języki używane w Europie. Zaliczają się do nich: celtycki i angielski, francuski i niemiecki, polski, rosyjski i bułgarski, hinduski bengalski i wiele innych.
W Chinach i Tybecie używa się setek języków sino - tybetańskich, łącznie z chińskim, birmańskim i tybetańskim. W Afryce 400 mln ludzi używa około 1300 języków. W Ameryce języki indiańskie należą do wielu różnych rodzin.




Leszek