środa, 18 października 2017

Niesamowity Wrocław

Od 2 do 6 października byliśmy na wycieczce we Wrocławiu. Pojechaliśmy tam już trzeci raz, a nadal nie udało nam się zobaczyć wszystkiego. Wrocław to miasto, do którego warto wracać.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Synagogi Pod Białym Bocianem, po której oprowadził nas Żyd.  Ciekawie opowiadał o zwyczajach i obrzędach wyznawców swojej religii. Bardzo kultywują oni swoje tradycje, są bardzo rygorystyczni w przestrzeganiu obowiązujących rytuałów. Olbrzymią wagę przywiązują do Tory, czyli Starego Testamentu, przechowują ją w pięknie haftowanych sukienkach i otaczają wielką czcią.
Wielu z nas było pod ogromnym wrażeniem widoków z tarasu Sky Tower, najwyższego budynku w Polsce. Ma on dwieście dwanaście metrów wysokości. Zbudowany jest w całości ze szkła i stali. Z tarasu zobaczyliśmy wspaniałą panoramę Wrocławia i okolic. Można było sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Zachwyciła nas Panorama Racławicka. To arcydzieło przedstawia zwycięską bitwę pod Racławicami 4 kwietnia 1794 w trakcie Insurekcji Kościuszkowskiej. Obraz wygląda jakby byli na nim żywi ludzie, jest bardzo realistyczny. Warto zobaczyć również pozostałą część Muzeum Narodowego z ciekawymi wystawami m.in. sztuki średniowiecznej, ale też bardziej współczesnej np. z przełomu XIX i XX wieku.
Na najstarszym dworcu kolejowym, Świebodzkim warto zobaczyć Kolejkowo. To miniatura Wrocławia i okolic, która stale się rozszerza i rozbudowuje. Jedna figurka w makiecie powstaje 6 godzin, a było ich tysiące.
Dużą atrakcją Wrocławia są figurki krasnali umieszczonych w różnych miejscach miasta. Jest ich aż 319, a ich liczba ciągle wzrasta. Na Starówce podobały nam się zabytkowe kamieniczki i piękny ratusz. Na rynku znajduje się też z najstarsza piwiarnia w Polsce oraz średniowieczny pręgierz.
Byliśmy również w Teatrze Polskim na sztuce pt. „Okno na parlament”. Była to śmieszna opowieść o polityku i jego perypetiach życiowych. W Operze Wrocławskiej obejrzeliśmy współczesną adaptację „Kopciuszka”. Zachwyciło nas wnętrze opery.
Wrocław to piękne, stare miasto, do którego warto pojechać.

Uczestnicy wyjazdu