poniedziałek, 29 stycznia 2018

Anna Wiktoria German Tucholska

Urodziła się 14 lutego 1936 roku w Uzbekistanie. Po tragicznej śmierci ojca wraz z matką przyjechały do Polski. W 1962 roku uzyskała tytuł magistra geologii na Uniwersytecie Wrocławskim we Wrocławiu. 
Śpiewała aż w siedmiu językach. Koncertowała poza Europą, m.in. w Kanadzie, USA, Australii i w Mongolii. Jako pierwsza i jedyna Polka w historii zaśpiewała na festiwalu w San Remo. Zdobyła dwie nagrody za piosenkę pt. „Tańcząca Eurydyka” podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie w 1964 roku.
Do dnia dzisiejszego jest najpopularniejszą polską piosenkarką w krajach byłego ZSRR. Począwszy od 1977 roku ukazało się tam 17 płyt długogrających z jej piosenkami. Jej piosenkę pt. „Nadzieja” Rosjanie uznali za hymn kosmonautów, a Jej imieniem nazwano nawet jedną z asteroid i wyhodowaną odmianę kwiatu Clematis.
W 1967 roku wracając z koncertu we Włoszech uległa wypadkowi samochodowemu na Autostradzie Słońca. Przez trzy lata powracała do zdrowia. Podczas rekonwalescencji napisała książkę biograficzną pt. „Wróć do Sorrento”, w której wspominała swoją karierę oraz pracę artystyczną we Włoszech.
Zmarła na raka kości w 1982 roku w Warszawie. Została pochowana na cmentarzu ewangelicko-reformatorskim. W 1980 roku za osiągnięcia artystyczne  została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
W 2018 roku przypada 82 rocznica Jej urodzin i 36 rocznica śmierci.Rodzina Pana Roberta