"Dać Nadzieję"


Za nami konferencja naukowa „Dać Nadzieję”. Odbyła się ona w Wadowickim Centrum Kultury 23 października 2014 roku. Zorganizowało ją Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii „ADIUTARE” i ŚDS w Wadowicach. Spotkanie poświęcone było problematyce zaburzeń i chorób psychicznych oraz profilaktyki zdrowia psychicznego. Honorowy Patronat objęli Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak - Kamysz oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa.
Nadzieja to główny temat, który przewijał się w trakcie spotkania. Pan Prezes Robert Kania zwrócił uwagę na potrzebę wspólnych rozmów w rodzinie, które mobilizują chorujących do działania dając większą szansę na realizację. Podkreślono, że najważniejsze w chorobie jest zaufanie, sobie i komuś. Bez zaufania nie ma więzi, przyjaźni, miłości.
W trakcie konferencji przewijał się temat działalności Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii „Adiutare”, w którym dzięki wspólnej pracy jego członków udaje się wypracować takie korzyści, jak umożliwienie pracy osobom chorującym, wyjazdy na wycieczki, wspólne występy i zabawy. Bardzo ważna jest też coroczna kampania „Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi” integrująca z lokalną społecznością i pozwalająca zrozumieć problem choroby.
Profesor Andrzej Cechnicki – kierownik Zakładu Psychiatrii Środowiskowej UJ CM, który prowadził konferencję zaznaczył, że ważne jest by, mimo choroby, stale się rozwijać, uczyć nowych rzeczy, przypominać te zapomniane, ćwiczyć to co niezbędne w codziennym życiu. Możliwe jest całkowite wyzdrowienie, o ile będziemy w stanie zaufać lekarzom, terapeutom, a także będziemy tego z całych sił chcieć i pracować nad zdrowieniem. 
Równie ważne jest poparcie władz samorządowych i równe traktowanie chorujących psychicznie z chorującymi somatycznie przez Narodowy Fundusz Zdrowia i władze lokalne. Według specjalistów wparcie społeczne jest zbyt małe, tak jak wiedza osób po kryzysach psychicznych na temat możliwości pomocy.
Podczas konferencji oglądaliśmy film „Pan Cogito idzie do pracy”, który mówił o zbawiennym wpływie pracy na życie chorego. Interesującą wypowiedź przedstawiła też nasza koleżanka Irena, która wspina się coraz wyżej po drabinie zdrowienia. Od 3 lat wdraża się w realia pracy zawodowej, co samo w sobie oddziałuje terapeutycznie. Podkreśliła, że ważne jest dla niej wsparcie uzyskane w ŚDS i w „Adiutare”. Jej wypowiedź wlała sporo nadziei w nasze serca.
Po konferencji jesteśmy pełni optymizmu, że z choroby psychicznej można wyjść. Istotną sprawą jest systematyczne zażywanie leków oraz współpraca z zaufanym lekarzem. Chory musi nauczyć się żyć ze swoja chorobą, „mieć do niej cierpliwość”.

Musi po prostu żyć!

Tego typu spotkania są potrzebne nie tylko chorym, ale i zdrowym członkom naszego społeczeństwa po to, abyśmy wszyscy myśleli o chorobie psychicznej bez lęku, z nadzieją…


Honorata, Izabela, Marcin, Stanisław, Tomasz, Zbigniew