Wycieczka do Krakowa


W czwartek 3 września 2015 udaliśmy się do Krakowa. Głównym celem naszej wycieczki była pikieta pod Urzędem Wojewódzkim na Basztowej. Protestowaliśmy przeciwko likwidacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, co mogłoby skutkować ograniczeniem możliwości leczenia i pomocy ludziom po kryzysach psychicznych. W demonstracji wzięła udział aktorka Anna Dymna, znana z działalności charytatywnej, prowadząca również konkurs pn. „Zaczarowana piosenka” Razem z nami protestowali uczestnicy innych domów środowiskowych z Małopolski. Na ręce wojewody został złożony list otwarty skierowany do Pani Premier Ewy Kopacz.
Tego dnia zwiedzaliśmy też ciekawe miejsca w Krakowie. Na Rynku byliśmy w podziemiach Kościoła św. Wojciecha, następnie był czas wolny. O 1130 zebraliśmy się pod pomnikiem Adama Mickiewicza, potem przeszliśmy ul. Floriańską, Bramą Floriańską, widzieliśmy Barbakan. Około godziny 1300 udaliśmy się na ulicę św. Anny do baru sałatkowego „Chimera,” gdzie zjedliśmy posiłek.
Byliśmy też pod „Oknem Papieskim” na ulicy Franciszkańskiej 3 i wstąpiliśmy do Bazyliki św. Franciszka. Była ona kilkakrotnie trawiona pożarami i odbudowywana. W bocznym ołtarzu znajdują się relikwie  błogosławionej Salomei.
Później wróciliśmy pod Wawel do autokaru i udaliśmy się do Centrum Świętego Jana Pawła II. W dolnej części tego sanktuarium są kaplice, gdzie m.in. znajdują się relikwie Papieża Jana Pawła II, płyta z jego pierwszego grobu w Bazylice św. Piotra, również groby jego przyjaciół, biskupa Deskura oraz Kardynała Nagy. Jest też kaplica św. Kingi, gdzie całe wnętrze wykonane jest z soli z Kopalni Soli w Wieliczce, wykonali ją górnicy solni. Jest też kaplica Słowa Bożego, w której można kontemplować Pismo Święte. Są też kaplice św. Jadwigi, Matki Boskiej Piekarskiej, przepiękna Kaplica Pojednania. W jednej z kaplic można było zobaczyć autentyczną, poplamioną  krwią sutannę, w którą w chwili zamachu 13 maja 1981 roku miał na sobie Jan Paweł II.
Po zwiedzeniu podziemi wyszliśmy do górnego kościoła. Nie ma w nim obrazów ani witraży, ale przepiękne mozaiki wykonane przez włoskich artystów Kościół ten zrobił na nas niesamowite wrażenie. W głównym ołtarzu pierwsza mozaika od góry przedstawia Trójce Świętą, kolejna pokłon Trzech Króli, na samym dole ukazana jest scena zstąpienia Pana Jezusa do otchłani piekielnych, by ratować cierpiące dusze. W ścianach bocznych są uwiecznione różne sceny biblijne, również wykonane w mozaice.
W Centrum JP II można było też zwiedzić wystawę Całunu Turyńskiego, a w niej np. odtworzone przedmioty związane z Męką Pana Jezusa: gwoździe, koronę cierniową, itd.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się też w McDonaldzie. Wycieczka bardzo nam się  podobała. Dziękujemy.



Rodzina Pani Agnieszki