Benedykt Dybowski

Benedykt Dybowski, zesłaniec, podróżnik, zoolog, etnograf, profesor Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie.  Wybitny polski uczony z kilkoma tytułami naukowymi. Wielki polski patriota, co przypłacił więzieniem i zesłaniem na Syberię. Autor ponad 350 prac naukowych.

Urodził się 12 maja 1833 r. w Adamarynie na terenie obecnej Białorusi. Tam spędził dzieciństwo. Jego ojciec był z zawodu ogrodnikiem. Od najmłodszych lat interesował się przyrodą. Po skończonym gimnazjum, zdaniu matury Benedykt rozpoczął studia zoologiczne i medyczne na niemieckim uniwersytecie w Dorpacie, których nie ukończył. Został aresztowany za sekundowanie w pojedynku, co było wówczas zakazane. Studia kontynuował we Wrocławiu i Berlinie, gdzie w 1860 r. otrzymał tytuł doktora medycyny i chirurgii. W 1862 r. wrócił do Dorpatu, gdzie zdobył drugi tytuł doktora medycyny i chirurgii. 
W czasie powstania styczniowego został ponownie aresztowany. Groziła mu kara śmierci, ale ostatecznie został skazany na 12 lat ciężkich robót, konfiskatę majątku i pozbawienie praw. W 1864 r. odbył podróż na Syberię, gdzie leczył zesłańców i Rosjan. W końcu pozwolono mu osiedlić się nad Bajkałem, gdzie badał gigantyczne jezioro zwane świętym morzem. Prowadzone tam badania były przerywane przez wyprawy. Na zesłaniu spędził 13 lat. Otrzymawszy amnestię na krótko wrócił do Warszawy. Później  na 4 lata wrócił jeszcze na Syberię, by kontynuować badania i leczyć zesłańców.  Swoje dalekie podróże zakończył w 1884 r.
Osiadłszy we Lwowie w 1886 r. ożenił się z dużo młodszą od siebie Heleną z Lipnickich, z którą miał dwie córki i syna. W 1906 r. przeszedł na emeryturę i pracował w domu. Lata  spędzone na Kamczatce zaowocowały między innymi budową szpitali dla trędowatych. Napisał dużo książek, aż w czterech językach.
Zmarł we Lwowie 30 stycznia w 1930 r. dożywszy wieku 97 lat. Pochowany został na cmentarzu Łyczakowskim na tak zwanej Górce Powstańców. Żegnały go tłumy mieszkańców Lwowa. Grób był dewastowany, ale został odnowiony staraniem polskich i ukraińskich uczonych.

Małgorzata na podstawie książki M. i P Pilichów „Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat”